Občan Pomoc Ukrajině

Pomoc Ukrajině

28.02.2022
Pomoc Ukrajině

Město Žlutice se připojuje ke koordinované pomoci organizované Karlovarským krajem.

Karlovarský kraj momentálně vytváří konkrétní podmnínky pomoci a její organizace, o čemž Vás budeme zde ihned informovat. V této úvodní fázi nabídlo město Žlutice ubytování v chatkách autokempu. Aktuality ke krajské pomoci zde: http://www.kr-karlovarsky.cz/Stranky/Default.aspx

 Chcete-li pomoci individuálně, doporučujeme udělat následující:

  1. Přispějte dle svých možností na finanční sbírky prověřených neziskových organizací, které operovaly v území a znají aktuální potřeby. Jedná se např. o: Člověk v tísni, Charita ČR, Diakonie ČCE, Adra, Červený kříž, Lékaři bez hranic.
  2. Máte-li ubytovací kapacity, nabídněte je prostřednictví Správy uprchlických zařízení MV ČR, v tuto chvíli jsou preferovány především větší kapacity, nicméně i jeden byt se může hodit. Informace o volných kapacitách pošlete e-mailem na ubytovaniukrajina@suz.cz. Nabízejte prosím takové ubytovací kapacity, které jsou vybavené a lze je využívat dlouhodobě.
  3. Pokud chcete poskytnout odvoz uprchlíků jako jednotlivci, můžete se např. obrátit na platformu DriveForRefugees, nicméně i zde je třeba respektovat pokyny a nevydávat se na hranice na vlastní pěst.
  4. Kontaktujte ukrajinské občany, kteří žijí kolem nás, zjistěte jejich konkrétní potřeby a snažte se jim pomoci. Možná oni znají rodinu, která by vaši menší ubytovací kapacitu využila. Pokud potřebují informace, odkazujte je na stránku MV ČR, kde jsou informace v ukrajinském jazyce www.mvcr.cz/ukrajina. Ukrajinští občané mají možnost přicestovat na území ČR bezvízově, a to na dobu v maximální délce 90 dní v jakémkoli 180denním období. Veškeré další procesy spojené s pobytem a případným pracovním povolením je třeba řešit přes Ministerstvo vnitra, které zřídilo i informační linku pro ukrajinské občany: Telefon: +420 974 801 802, Email: ukrajina@mvcr.cz Zároveň jsou po celé České republice zřízena Centra pro podporu integrace cizinců, na která se můžete také obrátit. http://www.integracnicentra.cz/

Za pomoc Ukrajině a ukrajinským občanům předem děkujeme, bude potřeba dlouhodobě.